Na OŠ Apače smo 14. marca obeležili mednarodni dan matematike. Ta dan zaznamuje tudi matematično konstanto (izgovorjava pi). V ameriškem datumskem formatu je ta dan zapisan kot 3/14, kar so prve tri števke števila PI. Američani na ta dan pečejo pite, saj v angleščini besedo pita izgovorimo enako kot pi.
Število PI predstavlja razmerje med obsegom kroga in njegovim premerom. Najpogosteje uporabljeni približek za pi je 3,14, kar običajno zadostuje za računanje. Slovenski matematik Jurij Vega je leta 1789 dosegel rekord, izračunal je 140 decimalk števila pi. Ta rekord je veljal 52 let. Danes poznamo 31,4 bilijona decimalk – izračunane so bile s pomočjo računalnika. Ker se decimalke števila ne ponavljajo, je za številne ljubitelje iger s številkami že več let izziv, kako si zapomniti čim več decimalk. Svetovni dan števila PI smo prvič praznovali leta 1988. Od leta 2019 je ta dan tudi mednarodni dan matematike. Slovensko praznovanje dneva se je začelo leta 2007.
V sklopu dogodka smo organizirali tekmovanje v recitiranju decimalk števila pi, na katerem je sodelovalo 21 tekmovalcev. Največ decimalk je zrecitirala tretješolka Lina Vogrinčič, ki je pravilno povedala 225 decimalk števila pi. Sledila ji je drugošolka Špela Urbanič z 139 decimalkami, na tretjem mestu pa je bila prvošolka Eva Urbanič z 88 zrecitiranimi decimalkami. Najboljše tekmovalke so prejele pokale, vsi udeleženci pa priznanja.
Najboljši učenki sta se udeležili še tekmovanja na Gimnaziji Murska Sobota. Lina je dosegla 1. mesto na razredni stopnji (225 decimalk) ter Špela 2. mesto na razredni stopnji (139 decimalk).
Čestitke vsem!
Vodja tekmovanja, Barbara Kovač