Tik pred krompirjevimi počitnicami smo se v šoli pogovarjali o dnevu reformacije, državnem prazniku, ki ga v Sloveniji praznujemo 31. oktobra. Posvečen je pomembni zgodovinski prelomnici v slovenskem kulturnem in verskem življenju. Ta dan nas spominja na reformacijsko gibanje v 16. stoletju, ki ni bilo le versko gibanje za prenovo krščanske cerkve, temveč tudi ključen trenutek za razvoj slovenskega jezika in pisane besede.
Reformacija se je začela v Evropi leta 1517, ko je nemški teolog Martin Luther objavil svojih 95 tez, s katerimi je izpostavil težave v katoliški cerkvi in predlagal reforme. To gibanje je vodilo do verskega preobrata, nastanka protestantizma.
V Sloveniji ima reformacija še posebej velik pomen, saj je bila ključna za razvoj slovenskega jezika in knjige. V tem obdobju je slovenski protestantski duhovnik Primož Trubar izdal prvo knjigo v slovenskem jeziku – Katekizem in Abecednik leta 1550. Trubar je s tem postavil temelje za slovensko književnost in utrdil jezik, ki ga danes uporabljamo. Faksimile Katekizma in Abecednika smo si ogledali v šoli. Poleg Trubarja so pomembno vlogo odigrali tudi drugi protestantski pisci, kot sta Jurij Dalmatin, ki je prevedel Biblijo v slovenščino, in Adam Bohorič, avtor prve slovenske slovnice.
Na dan reformacije se tako spominjamo ne le verskega gibanja, ampak predvsem kulturnega preboja, ki je slovenskemu narodu omogočil, da je lahko skozi stoletja ohranil svojo identiteto, jezik in kulturo. Imejmo radi slovenščino!