Sledenje na delovnem mestu (Heraklion, Grčija)

Smo sodelavke v OŠ in vrtec Apače.  Projekt Erasmus+ deluje v vrtcu prvo leto. Pet strokovnih delavk se je že prvo leto opogumilo in se udeležilo mobilnost na delovnem mestu (job shadowing) na oddaljeni Kreti, točneje v vrtcu Gazi.

Naš namen obiska je bil primerjava dela in življenje otrok v vrtcu nekje v drugi državi. Želele smo izmenjati primere dobre prakse. Naša prisotnost v partnerskem vrtcu je  potekala na ravni medkulturne izmenjave, na dvigu kakovosti zavoda z mreženjem in izmenjavo dobrih praks.

Prvi dan so nas na letališču Heraklion pričakale prijazne grkinje, ki so nas najprej odpeljale do naše namestitve. Nato smo skupaj šle na spoznavno grško kosilo, kjer so se nam pridružile še ostale strokovne delavke. Popoldne pa smo same raziskovale in spoznavale to turistično mesto.

Drugi  dan smo obiskali vrtec, kjer smo bile prisotne vsak dan od 9. 00 – 13. 00 ure. Sam sprejem v vrtcu je bil veličasten po grški tradiciji (tradicionalni ples, sprejem otrok in vzgojiteljic v narodni noši, tradicionalna hrana, pozdravni plakat v slovenskem jeziku, obešen slovenske in grške zastave,…).

Vrtec je sestavljen iz kontejnerjev, ki je ograjen. Na sredini imajo umetno travo z umetnimi igrali. Položaj vrtca je čisto ob morju. Imajo šest oddelkov otrok starih  4- 6  let. Za njih je vrtec obvezen in traja od septembra do junija. Starši vrtca ne plačajo. Vpis je samo septembra, med letom se ni možno izpisati ali vpisati.  Otroci so v vrtcu lahko prisotni od 8.00 – 13.00 ali pa od 7.45  do 16.00. med letom starši prisotnosti otrok ne morejo zamenjati. V oddelku je 20 -22 otrok z eno vzgojiteljico.

Skoraj v vsakem oddelku imajo otroka s posebnimi potrebami. Tam je zaposlena še ena vzgojiteljica, ki ima primerno izobrazbo za delo za otroke s posebnimi potrebami.  Delo poteka večinoma usmerjeno, otroci veliko sedijo na stolih in ob mizah. Veliko je frontalnega pristopa, zelo malo individualnega pristopa. Velik  poudarek imajo tudi na predopismenjevanju. Stene igralnice so polepljene z različnimi didaktičnimi materiali, zelo malo je izdelkov otrok.

Veliko sodelujejo s starši. Starši prihajajo v vrtec, kadar imajo delavnice z otroki. Ob našem obisku so v vrtec prišli starši, kateri so tujci v Grčiji in so nam predstavili hrano iz njihovega domovanja. Sodelovali so pri izdelavi sveč, ker  se je približevala Velika noč. Babice in dedki pa so nas spremljali na ekskurziji v staro tradicionalno grško vas, kjer so predstavili stare igre, šege in običaje. Oče otroka je v vrtec prišel s psom, ki je primeren za delo z otroki s posebnimi potrebami.

Za malico imajo pol ure časa in jedo tisto kar si prinesejo od doma.  Otroci pred obrokom molijo, saj je religija dovoljena. Po malici se otroci dobijo zunaj, kjer poteka prosta igra. Nato sledi spet delo po oddelkih do 13.00, ko otroci odhajajo domov. Otroci, ki ostanejo do 16.00 ure imajo kosilo, ki si ga prinesejo s seboj, nato imajo v posebni sobi počitek. Tudi vzglavnike odeje in rjuhe nosijo tedensko od doma.

 

V vrtcu nimajo skupnega prostora (ne vzgojiteljice in tudi otroci ne), nimajo garderob. Vsi so v vrtcu ves čas obuti v čevlje, jakne si obesijo ob vhodu, pijejo iz bidonov, hrano si nosijo v plastičnih posodah.

Njihovi predmeti obsegajo: matematika, osebnostni razvoj, okolje, likovna umetnost, angleščina, bralna značka. O zaposlitvi delavk- vzgojitelj odloča ministrstvo, ki delavke lahko pošlje na različne konce Grčije.

Popoldne pa smo strokovne delavke veliko časa namenile grški kulturi in raziskovanju mesta Heraklion.

Od tam smo odšli polni vtisov, novih doživetij, izkušenj in novega prijateljstva. Sedaj z veseljem pričakujemo povratni obisk, katerega se že zelo veselimo.  Vse strokovne delavke pa smo enotne, da so take izkušnje veliko vredne in če bo priložnost izmenjavo ponovimo.

 

Zapisala pomočnica ravnateljice Janja Jaušovec

 

 

 

 

 

 

Accessibility