STRUKTURIRAN TEČAJ GENT, 19.-24. maj 2024

Strukturiran tečaj Erasmus+ “CULTURE & EDUCATION” Study visit: How Belgian culture found its way into the classroom

V času med 19. in 24. majem 2024 sva se učitelja OŠ APAČE, Vasja Rovšnik in Simon Štrakl, v belgijskem Gentu (flam. Ghent) udeležila strukturiranega tečaja Erasmus+ z naslovom CULTURE & EDUCATION: Study visit: How Belgian culture found its way into the classroom.

NEDELJA, 19.5.

Na pot sva se odpravila že 18. 5. zvečer, saj sva potovala z vlakom (Green Erasmus) iz avstrijskega Graza preko Dunaja, Koelna in Bruslja v Gent. Vožnja je skupaj s postanki trajala slabih 20 ur (1300km). Po kratkem sprehodu po mestu sva se v hotelu odpočila.

  

PONEDELJEK, 20.5.

Na tečaju smo sodelovali učitelji/udeleženci iz naslednjih držav: Italija, Hrvaška, Finska, Grčija, Estonija, Romunija in Slovenija. Naše prvo srečanje je potekalo v prostorih samostana v starem mestnem jedru (tam so tudi prostori Flanders teaching academy Erasmus courses), kjer nam je toplo in zanimivo dobrodošlico zaželel domačin Aendrick de Brant (vodja tečaja, sicer pa učitelj zgodovine in robotike). Ta nam je preko interaktivne predstavitve približal belgijski izobraževalni sistem od vrtca do univerze. Za zanimivost, učitelj v Belgiji ima precej več svobode pri izbiri tem za kurikulum (cca. 70 %) in kontrola le-teh ni predmet morebitne šolske inšpekcije. Spoznali smo tudi zgodovino Flandrije in samega mesta Gent, ki je bilo svoj čas, v visokem srednjem veku, za Parizom drugo največje mesto kontinentalne Evrope (v 13. stol. cca 60 000 prebivalcev). Aendrick nam je predstavil tudi aplikacijo za interaktivne prezentacije peardeck.com. Zvečer smo si v obliki sprehoda zgodovinski del mesta tudi ogledali. 

 

TOREK, 21.5.

Že zgodaj zjutraj sva skočila na vlak za zgodovinsko mesto Brugge, ki je oddaljeno 80 km od Genta (to je cca 25 min z vlakom – železniške povezave ima Belgija resnično vrhunske). Spoznali smo zanimivo in obširno zgodovino mesta (tako kot Gent je tudi Brugge bil eno prvih kapitalističnih mest v srednjeveški Evropi), si ogledali kanale in vse vhode v mesto ter sam historični center. Na koncu pa so obiskali še eno najstarejših še delujočih flandrijskih pivovarn, Blonde Oss (bela krava). V Belgiji sicer deluje preko 3000 pivovarn. Popoldne smo v Gentu s pomočjo aplikacije en.actionbound.com opravili vaje v karmelitskem samostanu in na terenu. 

SREDA, 22.5.

Že zgodaj zjutraj sva šla na vlak za kraj Melle (10 min vožnje), kjer belgijska predavatelja Aendrick in Olivier poučujeta. Spoznali smo samo šolo, Kolidž patrov Jožefincev, ki je v prostorih 300 let starega dvorca. Stavba je res impresivna, sobe za učence pa izgledajo kot iz Harryja Potterja. Tam lahko prespi vsak dan cca. 150 učencev (šola ima okrog 800 učencev od 5-16 leta starosti iz celotne Belgije), ki obiskujejo dom samo za vikend ali pa še to ne. Šola ima bogato zgodovino, bazen, učilnico za robotiko, gledališko dvorano itd. Že leta 1863 je imela svojo nogometno ekipo. Je pa res tudi, da so nekateri prostori precej dotrajani. Hkrati se šola prenavlja in dograjuje. Popoldan smo v prostorih karmelitskega samostana v Gentu spoznali aplikacijo Scratch, za krepitev kreative pri učencih. Zvečer sva si v lokalnem irskem pubu ogledala finale lige UEFA v finsko-hrvaško-švedski družbi.

ČETRTEK, 23.5.

Zjutraj sva se odpravila  v zgodovinsko središče Genta, kjer smo si v dveh skupinah v stolnici Sv. Bava  ogledali znameniti Gentski oltar bratov Eyck, eno največjih svetovnih umetniških del. S pomočjo VR očal so nas popeljali skozi zgodovino mesta, stolnice in samega oltarja, ki je v bistvu likovno delo v več slikah iz prve polovice 15. stoletja. Table so v dveh vrstah, vsaka z dvema sklopoma zložljivih kril z notranjimi in zunanjimi slikami in predstavljajo božje motive. Resnično odlična izkušnja.

Popoldan sva se udeležila kuharskih delavnic še ene belgijske znamenitosti, čokolade. Sama sva izdelala svojo ter jo lahko odnesla domov. Za tem nam je Aendrick predstavil tradicionalno belgijsko/flandrijsko jed, neke vrste goveji golaž, v katerem je tudi temno pivo, k njemu pa se jesta majoneza ter pomfri. Sledila je kratka zabava z DJ Simonom. 

 

PETEK, 24.5.

Za naju zadnji dan tečaja. Že zjutraj sva se odjavila iz čudovitega hotela v samem zgodovinskem središču Genta ter s vso prtljago ujela vlak za Bruselj, kamor je šla tudi vsa skupina drugih učiteljev. Ogledali smo si glavne znamenitosti Bruslja ter obiskali Evropski parlament. Preden sva pozno popoldne ujela vlak za Koeln, sva se še dobila z bratrancem Igorjem, ki nama je počastil kosilo.

NEDELJA, 25.5.

V Koelnu sva prestopila na spalnik do Dunaja ter srečno prispela domov v popoldanskih urah.

  

Tečaj je bil izpeljan resnično na najvišji strokovni in človeški ravni, Aendrick in Olivier sta resnično dobra in z znanjem podkovana učitelja, zelo človeškega značaja. S Simonom sva podrobno spoznala belgijski izobraževalni sistem, ki je precej drugače zastavljen kot naš. V enih stvareh bolje, v drugih slabše. Naučila sva se marsikaj novega ter spoznala čudovito zgodovino mest Gent, Brugge, Bruselj in Flandrije nasploh. Spoznala sva nove aplikacije in pristope, ki jih bova uporabila pri pouku.  Če bi koga izpostavila, pa bi to bil definitivno Finec Timo, ravnatelj šole v Oulu (2300 učencev), nekdanji profesionalni nogometaš in trener, s katerim sva stkala iskrene prijateljske vezi. Enako tudi z hrvaškima učiteljema, Verico in Dariem, pa še bi se lahko kdo našel. Verjetno je tudi to eden izmed glavnih smislov Erasmus+ tečajev za učitelje, da spoznamo nove prijatelje, s katerimi delimo izkušnje, znanja ter s tem širimo obzorja.

Zapisala: Vasja Rovšnik in Simon Štrakl                                 Apače, junij 2024

Accessibility